Transport międzynarodowy paletowy - czym jest i jakie środki transportu są przy nim wykorzystywane

Z transportu paletowego korzysta wiele przedsiębiorstw z różnych branż. Jak przebiega międzynarodowy transport paletowy i co sprawia, że z palet korzysta się zarówno na krótszych, jak i na dłuższych dystansach?

Transport drobnicowy i całopojazdowy - kilka słów o tym, za co doceniany jest transport paletowy

Transport paletowy, w tym transport międzynarodowy palet, wyróżnia się dużą uniwersalnością. Firma transportowa może w ten sposób realizować usługi w związku z transportem całopojazdowym i drobnicowym.

Przeważnie transport paletowy wybierany jest w sytuacji, gdy pojawia się konieczność przewozu ładunków o regularnych kształtach. Transport międzynarodowy palet wybierają więc podmioty, potrzebujące przewozy materiałów budowlanych, mebli, dużego sprzętu AGD, RTV czy różnorodnych produktów sypkich. Właśnie w tej różnorodności przewożonych dóbr dostrzec można uniwersalność, jaką zapewnia transport drogowy międzynarodowy z użyciem palet. Klasyczne, sprawdzone rozwiązanie, jakim są palety, sprawdzi się niezależnie od tego, jakie jest zastosowanie i rodzaj przewożonych przedmiotów. To z tego powodu z takiej opcji korzystają nie tylko przedsiębiorstwa działające w różnych gałęziach przemysłu, ale też osoby prywatne (kurierskie przesyłki paletowe).

Transport międzynarodowy palety - co jeszcze wpływa na szerokie zastosowanie palet?

Zestandaryzowanie sprawia, że podmioty odpowiedzialne za transport międzynarodowy paletowy mogą z większą łatwością określić koszty całego procesu. Powszechność wykorzystania palet wynika również z tego, że palety z powodzeniem można umieszczać w kontenerze, jak też korzystać z naczep ciężarowych czy transportu kolejowego (za pośrednictwem specjalnych wagonów towarowych). W praktyce więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystywać palety na różnorodnych dystansach.

Transport drogowy paletowy a oszczędność czasu

Planując transport międzynarodowy, należy stosować takie sposoby pakowania wyrobów, które:

1. zapewnią bezpieczeństwo przewożonych dóbr;

2. pozwalają oszczędzić czas i zachować terminowość.

Palety pozwalają na wygodny i sprawny przewóz towarów. Wystarczy, że ładunek umieści się na palecie o odpowiednim rozmiarze, a następnie całość zabezpieczy się folią stretch.

Transport międzynarodowy palet - jakie warianty palety wykorzystuje firma transportowa?

Największym udźwigiem wyróżnia się paleta ISO (EUR 2, EPAL 2, przemysłowa) - wynosi aż 1500 kg (o ile zastosowany zostanie wariant z podbiciem; w pozostałych przypadkach udźwig takiej palety wynosi 800 kg). Z kolei standardowy udźwig palety kontenerowej wynosi 1000 kg. W transporcie międzynarodowym wykorzystuje się także europalety i półpalety, proponujące kolejno 800 i 500 kg udźwigu. Wielkość palety musi być dostosowana do przewożonych dóbr, jak i do stosowanych środków transportu. Tak duże zróżnicowanie palet pozwala dobrać idealną opcję, która sprawdzi się w transporcie drogowym i kolejowym.