Usługi transportowe międzynarodowe - co zmienił brexit?

Czy po brexicie konieczne będzie posiadanie dodatkowych zezwoleń? - w tamtym roku tego typu pytania nieprzerwanie się mnożyły. Na wiele z nich do ostatniej chwili odpowiedzi nie mieli ani przedsiębiorcy, ani firmy transportowe, które tych przedsiębiorców obsługują. Obecnie jednak sytuacja jest dużo bardziej przejrzysta, chociaż nadal konkretne procedury mogą wzbudzać wątpliwości.

W efekcie zwiększonych formalności, wzrosły również ceny transportu międzynarodowego do Anglii. Na brak informacji i nie do końca jasne zasady, nałożyły się jeszcze przepisy sanitarne, których respektowanie jest ważne szczególnie w okresie pandemii.

Jedną z największych bolączek podmiotów, zajmujących się usługami transportowymi na tej trasie są straty związane z jazdą pustym pojazdem. Mowa o powrotach z Wielkiej Brytanii, obarczonych nierzadko skomplikowaną biurokracją. Wiedza dot. aktualnie wymaganych procedur stała się na wagę złota, a dostęp do niej i "bycie na bieżąco" to aktualnie warunek prowadzenia wymiany z Wielką Brytanią.

Transport międzynarodowy do Wielkie Brytanii - nowe formalności

 

  • Obowiązek przeprowadzania kontroli celnych

Wielka Brytania przez kraje członkowskie UE traktowana jest jako kraj trzeci, a to w praktyce oznacza, że przekraczanie granicy wymaga kontroli celnej. Żeby pozytywnie przejść ten proces, trzeba posiadać numery EORI. Poświadczają one, że podmiot dołączył do Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.

  • Numer GMR

Podmiot przekraczający granicę musi być zarejestrowany w systemie GVMS. Nie wystarczy jednak sama rejestracja. Trzeba też wygenerować numer GMR. Otrzymują go podmioty, które zweryfikowano pod kątem przewożonego ładunku itp.

  • KAP czyli Kent Access Permit

Ten dokument z kolei daje nam prawo przekroczyć granicę hrabstwa Kent z zamiarem skorzystania z portu w Dover. Formalność dotyczy pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 t.

  • Dokument TIR

Żeby móc pełnoprawnie skorzystać z takiego karnetu, musi on zostać potwierdzony przez urząd celny (a więc opatrzony stosownymi pieczątkami i informacjami). Ta opcja jest swoistą alternatywą rejestracji w systemie GVMS. To przydatne rozwiązanie zachęca dodatkowo jeszcze jedną funkcjonalnością - posiadając karnet TIR, możemy wjechać do hrabstwa Kent.