Transport lotniczy - charakterystyka

Przemieszczanie się drogą powietrzną na zawsze zmieniło nasze postrzeganie odległości. W efekcie zwiedzanie dalekich zakątków stało się dużo łatwiejsze. Nie tylko prywatne osoby skorzystały na tym rozwiązaniu. Dziś skupiamy się na usługach transportowych lotniczych, w tym na transporcie lotniczym cargo.

Organizacja transportu lotniczego, czyli za co doceniamy tego typu usługi transportowe?

  • szybki czas realizacji

Jeśli chodzi o czas realizacji, lotnicze usługi transportowe nie mają sobie równych. Dla niektórych podmiotów skrócony czas realizacji zadania jest niezwykle ważny. Może to wynikać z charakteru przewożonego ładunku (nietrwałość, delikatność) lub po prostu z konieczności dotrzymania sztywnych, wymagających deadline'ów.

  • wygoda

Transport lotniczy może mieć różną formę, a zróżnicowane usługi, proponowane przez firmy transportowe, ułatwiają wybór najwygodniejszej opcji. Spotkać się więc możemy m.in. z międzynarodowym transportem lotniczym kurierskim. Zazwyczaj takie usługi transportowe obejmują przewóz niewielkich gabarytów. Międzynarodowy transport lotniczy cargo na danej trasie może odbywać się jednorazowo lub cyklicznie, w ramach konkretnego grafiku.

Transport lotniczy

  • bezpieczeństwo

Wcześniej wspomniany szybki czas realizacji usługi wpływa w dużym stopniu na bezpieczeństwo. Towar przeważnie nie zmienia środka transportu. Wybierając drogę powietrzną, jesteśmy w dużo mniejszym stopniu narażeni na kolizje i różnego rodzaju wypadki. To dlatego z profesjonalnej organizacji transportu lotniczego nierzadko korzystają podmioty, potrzebujące przewozu bardzo cennych ładunków.

Mówiąc o charakterystyce transportu lotniczego, trzeba zwrócić uwagę również na niektóre jego wady. Dla wielu firm barierą nie do przejścia nadal pozostają koszty organizacji takiego przedsięwzięcia. Pewnym ograniczeniem są również gabaryty ładunku, bo w przypadku potężnych, ciężkich elementów nadal musimy wybierać transport drogą lądową lub morską.