Transport intermodalny - na czym polega i korzyści z niego wynikające?

Czym jest transport intermodalny?

Chociaż ta nazwa może brzmieć tajemniczo i budzić sporo niejasności, w praktyce to określenie da się wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Transport intermodalny polega na tym, że ładunek przewozi się różnymi środkami transportu. Aby proces można było zaliczyć do tego typu, wystarczą dwa. Nierzadko jest ich jednak więcej, co dotyczy szczególnie produktów przewożonych na bardzo duże odległości.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przy zmianie środka transportu nie ma miejsca standardowy przeładunek. Aby zaoszczędzić czas i koszty, przeważnie stosuje się tutaj kontenery. Cała taka jednostka ładunkowa zmienia więc środek transportu.

Transport intermodalny

Zalety transportu intermodalnego

Z takiego wariantu korzysta się przeważnie po to, żeby obniżyć koszty transportu oraz przyspieszyć proces (co jest możliwe m.in. dzięki kontenerom). Do zalet należy zaliczyć również względy ekologiczne - odciążenie ciężarówek dzięki wykorzystaniu np. transportu kolejowego, sprawia, że do atmosfery przedostaje się mniej zanieczyszczeń. Inne korzyści to:

  • mniejsze ryzyko zniszczeń mechanicznych ładunku;
  • dużo łatwiejsze trzymanie się określonych terminów;
  • możliwość skomponowania optymalnego łańcucha, który w najlepszy sposób wpłynie na jakość usługi transportowej.

Można spodziewać się, że popularność transportu intermodalnego będzie tylko rosła. Chociaż ten typ transportu wiąże się ze znaczną inwestycją (np. konieczność kupna specjalnego sprzętu i maszyn), koszty dość szybko się zwracają. Poza tym jest to inwestycja o charakterze jednorazowym. W efekcie coraz więcej podmiotów decyduje się na to rozwiązanie, bo zachęca je zmniejszenie ryzyka szkód oraz zmniejszenie kosztów związanych z przewozem.