Spedycja międzynarodowa - co oprócz transportu wchodzi w skład tej usługi?

Spedycja międzynarodowa, jak i transport międzynarodowy są częścią logistyki. Ich zakres odbiega jednak od siebie. Transport dotyczy bezpiecznego przewożenia towarów z punktu początkowego do miejsca docelowego. Spedycja natomiast przewiduje organizację transportu, nadzór nad dokumentacją i formalnościami, a także śledzenie przewozu ładunków. Oznacza to, że usługi transportowe są jednym z elementów spedycji.

Organizacja spedycji, planowanie trasy oraz wybór odpowiednich środków transportu

Spedycja towarów to kompleksowa usługa, która znacznie ułatwia późniejszy transport. Podstawą w jej przypadku jest analiza ładunków, a także dopasowanie odpowiednich środków transportu. W tym zakresie ważne są gabaryty i waga przewożonych towarów. Nie bez znaczenia jest także rodzaj ładunku. W przypadku produktów wymagających specjalnych warunków np. utrzymania konkretnej temperatury wybiera się transport towarów z wykorzystaniem chłodni. Dotyczy to m.in. branży spożywczej i kosmetycznej. Decydując się na usługi firmy spedycyjnej, warto więc sprawdzić, jaką flotą dysponuje.

Usługi spedycyjne to także planowanie trasy przejazdu. W tym przypadku pod uwagę bierze się m.in.:

  • typ ładunku,
  • odległość od punktu początkowego do punktu docelowego,
  • wymagany termin doręczenia,
  • budżet, jakim dysponują klienci.

Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo w trasie. Specjaliści ds. spedycji analizują ewentualne przeszkody i problemy, jakie na swojej drodze może napotkać kierowca. Może to być np. zakaz poruszania się samochodów ciężarowych o zbyt dużym tonażu.

Odprawy celne

Odprawa celna w przypadku transportu międzynarodowego umożliwia przewiezienie ładunków do innego kraju. Firmy, których zadaniem jest spedycja międzynarodowa, powinny wykazać doskonałą znajomość Ogólnych Polskich Warunków Spedycji, nazywanych w skrócie jako OPWS. Dotyczą one nie tylko samego przewozu towarów przez granicę państwa, kompletacji niezbędnej dokumentacji czy pozwoleń, ale także takich aspektów, jak pakowanie i magazynowanie produktów.

Sama odprawa celna przebiega w obecności celników. Urzędnicy odpowiadają m.in. za takie kwestie jak:

  • weryfikacja czy przewożony towar jest zgodny z tym, który został zadeklarowany w listach przewozowych,
  • kontrola, czy przewoźnik dysponuje kompletem dokumentów.

Ostatnim etapem jest uiszczenie cła oraz podatków na rzecz urzędu celno-skarbowego. Jeżeli wszelkie formalności zostaną dopełnione, możliwy jest dalszy transport towarów.

Tymczasowe magazynowanie transportowanych ładunków

Tymczasowe magazynowanie towarów jest usługą, z której korzystają firmy zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Rozwiązanie to dotyczy sytuacji, kiedy ładunek wymaga wykorzystania więcej niż jednego środka transportu. Przykładem może być transport drogowy, a następnie morski. Zdarza się, że w przypadku niektórych kierunków konieczne jest składowanie towaru do czasu wypłynięcia jednostki z portu. Firmy, których głównym obszarem działania jest spedycja międzynarodowa, oferują swoim klientom bezpieczne magazynowanie transportowanych ładunków. Dzięki temu Ci nie muszą zajmować się tą kwestią osobiście.

Ubezpieczanie transportowanych ładunków

Krajowe i międzynarodowe usługi transportowe wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Dotyczy to terminowego dostarczenia ładunku do miejsca docelowego i jego zabezpieczenia przed ewentualnym uszkodzeniem lub kradzieżą. Dbając o zadowolenie klientów, firmy transportowe dokładają więc wszelkich starań związanych z ochroną towarów. Podstawą w tym przypadku jest jednak odpowiednie ubezpieczenie. Chroni ono przed stratami finansowymi zarówno przewoźnika, jak i jego klienta. Dodatkowo jest także jednym z czynników pozwalających zbudować zaufanie wobec przedsiębiorstwa.

Na co powinien zwrócić uwagę klient, którego interesuje zlecenie przewozu ładunków zewnętrznym podmiotom? W transporcie krajowym ważna jest polisa OC, a właściwie OCP, czyli Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Dzięki temu ubezpieczeniu przewożony towar jest chroniony, a w razie jego uszkodzenia czy kradzieży zlecający ma pewność otrzymania odszkodowania. Polisa sprawdzi się również w sytuacjach, kiedy dochodzi do opóźnień w dostarczeniu towarów. Równie istotnym ubezpieczeniem jest OC spedytora, czyli OCS. Zakres tej polisy umożliwia zlecającemu transport otrzymanie odszkodowania z tytułu nieprawidłowości związanych z:

  • dokumentami przewozowymi,
  • załadunkiem lub rozładunkiem,
  • kontrolą transportu.

OCP i OCS to dwa odmienne rodzaje polis. Jeżeli więc wybiera się firmę transportową i zleca się jej usługę przewiezienia towarów we wskazane miejsce, to pierwsza z nich będzie wystarczająca. Jednak w przypadku, kiedy zlecenie dotyczy kompleksowej obsługi, jaką są usługi spedycyjne, to warto upewnić się, że przedsiębiorstwo dysponuje ubezpieczeniem OCS, aby mieć gwarancję prawidłowego wykonania usługi i ochrony ładunków.

Jeżeli chodzi o transport międzynarodowy, to przydatne może okazać się ubezpieczenie cargo. Obejmuje ono uszkodzenie lub utratę towaru, niezależnie od wykorzystanego środka transportu. Ochroną objęte są produkty przewożone drogą lądową, kolejową, morską czy lotniczą. Co więcej, polisa obejmuje szkody, które powstały w wyniku działania żywiołów natury jak np. trzęsienie ziemi, huragan czy pożar. Konkretny zakres ochrony zależy jednak od ubezpieczyciela.

Obsługa niespodziewanych sytuacji

Często klienci decydują się na samodzielne załatwienie formalności, a zewnętrznym podmiotom zlecają przewiezienie towarów. Zdarzają się jednak sytuacje losowe, których nie można przewidzieć. Dotyczy to m.in. problemów z dokumentacją. Sami przewoźnicy mogą mieć także opóźnienia dostawy wynikające z awarii środka transportu lub innych zdarzeń losowych. W takich przypadkach można zwrócić się o pomoc do naszej firmy. Grupa Transportowa opisane wyżej zlecenia traktuje priorytetowo. Nasi specjaliści podejmują niezbędne działania, które mają na celu minimalizację negatywnych skutków i strat dla klientów. Działamy kompleksowo i zapewniamy niezbędne wsparcie.

Dlaczego najlepiej wybrać firmę, która kompleksowo zrealizuje spedycję międzynarodową?

Spedycja międzynarodowa wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań dotyczących przewozu ładunków. Ważna jest aktualna wiedza na temat obowiązujących przepisów. Ta pozwala przygotować towary, załadować je, zaplanować ich przewóz oraz przejść odprawę celną. Samo opracowanie trasy może znacznie skrócić czas dostawy i przynieść spore oszczędności. Niezwykle istotne jest więc doświadczenie, które sprawia, że cała logistyka przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wybór firmy, która kompleksowo zorganizuje spedycję międzynarodową daje pewność, że towar dotrze w miejsce docelowe – w dobrym stanie i bez opóźnień. Firma Grupa Transportowa posiada duże doświadczenie w realizowaniu spedycji międzynarodowej. Zlecający międzynarodową spedycję towarów nie musi martwić się żadnymi formalnościami, poza udostępnieniem ładunków do przewiezienia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferowanej przez Grupę Transportową usługi spedycji międzynarodowej.