Logistyka kontraktowa - czym dokładnie jest i jakie są jej zalety

Logistykę kontraktową niekiedy porównuje się do outsourcingu magazynu. Tego typu wsparcie polega bowiem na przekazaniu części działań podmiotowi, który dysponuje odpowiednią infrastrukturą, doświadczeniem i procedurami.

 

Najważniejsze informacje o logistyce kontraktowej

 

Logistyka kontraktowa obejmuje różnorodne działania, które są prowadzone w obrębie magazynu. Na podmiocie, który jest odpowiedzialny za takie usługi logistyczne, spoczywa odpowiedzialność za wszystkie kompleksowe czynności związane z m.in.:

  • troską o właściwe wyposażenie magazynu
  • dbaniem o stan maszyn oraz pojazdów

 

Tego typu wsparcie może wchodzić w skład usług logistycznych krajowych i międzynarodowych. Czynności zachodzące w magazynie wielu osobom kojarzą się jedynie z magazynowaniem towarów. Logistyka kontraktowa obejmuje jednak znacznie szerszy zakres usług. Takie podmioty zajmują się też m.in. odbieraniem towaru lub, jeśli istnieje taka konieczność, również jego przeładunkiem.

Do obowiązków usługodawcy należy również zadbanie o to, żeby poszczególne zamówienia były rzetelnie skompletowane i wysłane do klienta w odpowiednim czasie. Przedsiębiorstwa, decydujące się na takie kompleksowe usługi logistyczne, doceniają również fakt, że mogą liczyć na wsparcie w zakresie reklamacji i zwrotów.

Zalety logistyki kontraktowej

  • Ułatwienia na starcie

Czasem początkujące firmy nie dysponują jeszcze wystarczającymi zasobami, żeby samodzielnie zadbać o wyspecjalizowaną kadrę i dostatecznie dużą przestrzeń magazynową. Logistyka kontraktowa to niekiedy jedyna opcja, żeby takie przedsiębiorstwo ruszyło z miejsca.

  • Oszczędności

Poszczególne usługi realizowane w ramach logistyki kontraktowej wymagają maszyn, kompetencji, personelu itp. Nawet firmom, które już długo istnieją na rynku, pomoc usługodawcy może opłacać się bardziej, niż utrzymanie własnej floty, sprzętu i magazynu.