Jakie największe ładunki ponadgabarytowe mogą być transportowane drogami publicznymi?

Transport ponadgabarytowy to specjalistyczny rodzaj przewozu, który zajmuje się przemieszczaniem ładunków o nietypowych rozmiarach, wagach lub kształtach drogami publicznymi. Te najczęściej ogromne elementy mogą obejmować różnorodne elementy, które wyróżniają się spośród standardowych przewozów.

Transport ponadgabarytowy wymaga dokładnego planowania, dostosowanych przyczep, specjalnych zezwoleń oraz czasami eskorty policyjnej. To nie tylko techniczne wyzwanie, ale także logistyczne, które ma na celu bezpieczne i efektywne dostarczenie tych dużych ładunków wielkogabarytowych do ich przeznaczenia.

Prawne wymogi i ograniczenia dotyczące drogowego transportu ponadgabarytowego

Drogowy transport ponadgabarytowy podlega specjalnym regulacjom i zezwoleniom. Podstawowym kryterium określającym, kiedy transport drogowy staje się ponadgabarytowy, jest przekroczenie maksymalnych wymiarów lub masy ładunku, które obowiązują w przypadku standardowego transportu drogowego. W Polsce wynoszą one odpowiednio:

  • masa – 42 t,
  • szerokość – 2,5 m,
  • długość naczepa – 16,5 m,
  • długość przyczepy – 18,5 m,
  • wysokość –  4 m.

Zezwolenie na przewóz ładunku ponadnormatywnego wydaje starosta, dyrektor dróg krajowych i autostrad lub prezydent miasta na prawach powiatu. Czasami decyzja może być odmowna, na przykład z powodu ryzyka uszkodzenia jezdni.

Fizyczne ograniczenia drogi, którą ma być realizowany transport ponadgabarytowy

Transport wielkogabarytowy wymaga szczególnej staranności podczas wyboru trasy i planowania przejazdu. Czasami jednak fizyczne ograniczenia uniemożliwiają skuteczne zrealizowanie tego procesu. W szczególności są to.

  • Wąskie lub niemające wystarczającej nośności mosty – duże i ciężkie ładunki mogą nie mieścić się na takich przeprawach lub wymagać specjalnych procedur.
  • Zbyt wąski tunel – w takim przypadku konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów tunelu i dostosowanie trasy.
  • Drogi nieprzystosowane do ciężkich ładunków – zbyt masywne pojazdy mogą prowadzić do uszkodzenia infrastruktury drogowej.
  • Obiekty zlokalizowane blisko drogi przejazdu – jeśli w pobliżu trasy przejazdu znajdują się obiekty, takie jak budynki, słupy energetyczne lub inne przeszkody,  konieczne może być znalezienie alternatywnej trasy.
  • Nisko zawieszone przewody elektryczne – mogą stanowić zagrożenie dla transportu ponadgabarytowego, zwłaszcza jeśli ładunek ma dużą wysokość. Wyjściem z  sytuacji może być ich tymczasowe zdemontowanie w porozumieniu z odpowiednimi służbami.

Pogodowe ograniczenia drogowego transportu ponadgabarytowego

Pogoda może stanowić znaczący czynnik wpływający na bezpieczeństwo i możliwość przewiezienia dużych i ciężkich ładunków. Nawet po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i przygotowaniach do transportu, warunki atmosferyczne w dniu planowanego przejazdu mogą sprawić, że przewóz będzie niemożliwy.

Jednym z najczęstszych zagrożeń pogodowych, które mogą wymagać odwołania transportu ponadgabarytowego, jest oblodzenie dróg. Gołoledź, czyli cienka warstwa lodu na nawierzchni, może sprawić, że nawet najlepiej przygotowany i wyposażony pojazd będzie miał trudności z utrzymaniem przyczepności i kontrolą nad ładunkiem.

Obfite opady śniegu również mogą utrudnić lub nawet zablokować dostęp do dróg i autostrad. Duże ilości śniegu na jezdni zakłócają ruch i być przyczyną wypadków.

W takich sytuacjach odwołanie transportu jest nie tylko rozsądne, ale również konieczne, aby uniknąć ryzyka dla kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego oraz samego ładunku ponadgabarytowego. Bezpieczeństwo jest priorytetem w przypadku każdego rodzaju transportu.

Transport elementów maszyny TBM - rekordowy transport ponadnormatywny

Wyjątkowym wydarzeniem w dziedzinie transportu ponadnormatywnego był przewóz maszyny TBM, której zadaniem było wydrążenie tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem Południe a Babicą.

Ten transport maszyny TBM stanowił wyjątkowe przedsięwzięcie zarówno pod względem logistycznym, jak i technicznym, a jego przygotowania przez wyspecjalizowane firmy trwały wiele miesięcy. Warto podkreślić, że nigdy wcześniej nie przewożono tak ogromnych elementów po polskich drogach.

Do przewozu największych komponentów wykorzystano zestaw o bezprecedensowych rozmiarach - miał on długość 74 metrów i ważył około 260 ton. Składał się z ciągników balastowych, dwóch ogromnych platform oraz pomostu, który stanowił łącznik między nimi.

Całkowita masa zestawu z ładunkiem wynosiła imponujące 500 ton. Pomimo że transport odbywał się w godzinach nocnych, ruch na drogach publicznych nadal funkcjonował. Dlatego konwoje były wyposażone w specjalistyczne środki zabezpieczające.

Grupa Transportowa w kompleksowy sposób realizuje transport ponadgabarytowy

Jesteśmy liderem w dziedzinie transportu ponadgabarytowego, dostarczając kompleksowe rozwiązania dla Twoich największych i najbardziej wymagających przesyłek. Nasza firma jest znana z niezawodności, doświadczenia i zaawansowanych technologii, które pozwalają nam zapewnić Ci usługi transportu ponadgabarytowego na najwyższym poziomie.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przewieźć maszyny przemysłowe, urządzenia budowlane czy inne ładunki o nietypowych rozmiarach, możesz na nas liczyć. Skontaktuj się z nami już dziś i przekonaj się, dlaczego jesteśmy liderem w dziedzinie transportu ponadgabarytowego.