Czym się różni transport LCL od transportu FCL

Przewozy pełnokontenerowe FCL czy transport LCL? Żeby podjąć tę decyzję, musimy przeanalizować, ile towaru planujemy przetransportować, jaką wagę mają ładunki oraz jaka jest ich objętość. Dopiero uwzględnienie tych danych pozwoli nam optymalnie wybrać pełnokontenerowy lub drobnicowy transport kolejowy/morski.

Transport kontenerowy FCL - transport międzynarodowy i krajowy

 

Transport FCL ma charakter pełnokontenerowy (Full Container Load). FCL cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorstw i jest najczęściej wybieranym sposobem przewozu dużych ładunków (również tych niewymiarowych). Takie usługi transportowe polegają na tym, że wykupuje się przestrzeń całego kontenera. Pozostaje on do użytku jednego podmiotu, który samodzielnie decyduje o tym, jak wykorzysta miejsce.

A może ładunek drobnicowy LCL?

 

Transport drobnicowy LCL czyli Less Container Load, zakłada nieco inną praktykę. W tym przypadku przestrzeń kontenera nie jest wykorzystywana przez jednego przedsiębiorcę. Z dostępnego miejsca korzysta kilka podmiotów, które potrzebują przetransportować swój ładunek drobnicowy LCL. Cała idea opiera się więc na procesie konsolidacji. Serwis drobnicowy LCL można uznać za łączenie przesyłek w taki sposób, aby ich przewóz odbywał się w bezpiecznych i w optymalnych czasowo warunkach. Efekt? Możliwość obniżenia kosztów wynikających z transportu i łatwiejsza organizacja przewozu mniejszych ładunków.

Transport morski i kolejowy kontenerów - podobieństwa i różnice między transportem LCL a przewozami pełnokontenerowymi FCL

 

To, co łączy ze sobą serwis drobnicowy LCL i transport kontenerowy FCL to fakt, że do realizacji tego typu przedsięwzięć korzysta się z podobnych kontenerów. Ta grupa jest jednak bardzo zróżnicowana. I w transporcie pełnokontenerowym FCL, i w transporcie drobnicowym LCL istotne jest to, żeby kontenery były przystosowane do masy ładunku oraz jego kubatury. Do wyboru mamy m.in.:

  • kontenery platformy
  • kontenery uniwersalne
  • kontenery chłodnicze
  • kontenery o otwartej konstrukcji
  • kontenery o podwyższonej konstrukcji

 

Różnice między przewozem pełnokontenerowym FCL a drobnicą wynikają natomiast z samego charakteru ładunku. Transportem drobnicowym LCL nie nadamy np. zwierząt, jedzenia i roślin. Z takich usług transportowych nie skorzystamy też, jeśli zależy nam na przewozie biżuterii czy materiałów wybuchowych. Transport LCL to opcja, którą, ze względu na charakter swojej działalności, szczególnie upodobali sobie mniejsi przedsiębiorcy.

Na transport pełnokontenerowy FCL warto natomiast zdecydować się, jeśli nasze ładunki można w całości zapakować do kontenerów. To opcja idealna dla przedsiębiorstw, transportujących duże ilości ładunków wymagających tej samej temperatury itp.