Czym jest i jaka wygląda transport drobnicowy

Transport drobnicowy to przewóz mniejszych towarów. W procesie wykorzystuje się różnorodne jednostki ładunkowe. Najczęściej spotkamy się jednak z paletami i kartonami. Czym konkretnie jest drobnica i co warto wiedzieć o takich usługach transportowych?

Transport drobnicowy - czego właściwie dotyczy?

 

Drobnicą może być zarówno gotowy produkt, jak też i surowce oraz półprodukty, które wymagają dalszego przetworzenia. Kryterium rodzaju towaru nie jest więc szczególnie ważne; zdecydowanie ważniejsze są rozmiary ładunku. Transport drobnicowy krajowy i międzynarodowy dotyczy towarów o niewielkich gabarytach. Istotne jest też to, jak zapakowane są wyroby. Poszczególne ładunki nie mogą się ze sobą mieszać.

To dlatego nie możemy mówić o transporcie drobnicowym np. podczas luźnego przewożenia warzyw, co nie oznacza, że żywność nie może być produktem transportowanych jako drobnica. W ten sposób przewozi się też np.:

1. leki

2. kosmetyki

3. elektronikę

 

Drobnicowe usługi transportowe krajowe i międzynarodowe

 

Nierzadko, by uprościć cały proces i odpowiednio zabezpieczyć produkty, do transportu drobnicowego krajowego i międzynarodowego używa się kontenerów. Zdecydowanie najczęściej z taką praktyką spotkamy się przy realizacji transportu morskiego. Gdy ładunek dotrze do portu, bez przepakowania taką jednostkę można przekazać do dalszej podróży innym środkiem transportu.

O co musi zadbać firma transportowa, zajmująca się transportem drobnicowym?

 

Podczas realizacji takich usług szczególnie ważna jest ostrożność. Transport drobnicowy może dotyczyć towarów podatnych na uszkodzenia, dlatego nie należy postępować tutaj tak, jak przy klasycznych, dużych ładunkach. W niektórych przypadkach firma transportowa musi wyposażyć się w specjalne naczepy. Konieczne może być wykorzystanie odpowiednich siatek i pasów, zapobiegającym niekontrolowanemu przemieszczaniu się produktów podczas podróży.